Zdrowie zamienniki cukru – Czym można słodzić herbatę?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kubka aromatycznej herbaty, dającej energię, by rozpocząć kolejny dzień pełen wyzwań. Czym słodzić herbatę zamiast cukru? To z kolei wątpliwość tych, którzy dobrze zdają sobie sprawę ze szkodliwości jednego z najbardziej popularnych produktów słodzących. Czym można słodzić herbatę i czy osiągnięcie jej idealnego smaku jest możliwe bez użycia cukru? Oczywiście, że tak, dlatego też słodzenie herbaty miodem czy ksylitolem coraz bardziej zyskuje na popularności. Jakie są zdrowe zamienniki cukru i czym można posłodzić parujący napój, by nie stracił smaku i zdrowotnych właściwości ?
Zacznijmy od tego, że lepiej wcale nie słodzić!
To prawda, z którą ciężko dyskutować! Z pewnością nie należy też sięgać po biały cukier. Jest on bowiem produktem wysoko przetworzonym i oczyszczonym. W składzie cukru znajduje się aż 99,8% sacharozy. Co więcej, nie zawiera on żadnych witamin, mikroelementów czy przeciwutleniaczy, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie. Wprost przeciwnie. Cukier jest pozbawiony minerałów, prowadzi do zakwaszenia naszego organizmu i zaburza jego równowagę, czyi homeostazę. Zbyt duża ilość cukru, którą przyjmujemy każdego dnia, odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Słodzenie herbaty i kawy oraz słodkości, podjadane pomiędzy kolejnymi posiłkami, rzutują na nasz wygląd zewnętrzny, ale również i na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego też warto wiedzieć, czym słodzić herbatę zamiast cukru, by wprowadzić zdrowe nawyki i poprawić stan zdrowia.
Dlaczego cukier negatywnie wpływa na nasze zdrowie?
Wiele osób zastanawia się czy słodzić zieloną herbatę, by utrzymać jej zdrowotne właściwości i czy w ogóle słodzenie herbaty i innych napojów jest dobrym rozwiązaniem. Nic dziwnego, bo coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie cukru na zdrowie i organizm człowieka. Jak pokazują badania, cukier bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm. Jego duża podaż w diecie upośledza wchłanianie ważnych pierwiastków, do których zalicza się np. cynk czy żelazo. Cukier powoduje również zaparcia, ale również prowadzi do otyłości i próchnicy u coraz młodszych dzieci. Dieta bogata w cukier prowadzi także do zaburzeń gospodarki lipidowej i nadciśnienia. Uznaje się, że cukier przyczynia się do insulinooporności oraz jest źródłem stanów zapalnych, wyniszczających organizm. Dlatego też coraz więcej mówi się o konieczności rezygnacji z białego cukru w diecie oraz poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań na to, czym słodzić herbatę. Wcześniej jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy słodzenie herbaty jest w ogóle konieczne?
Czym można posłodzić herbatę zamiast cukru?
Rezygnacja ze słodzenia herbaty białym cukrem z pewnością przyniesie same pozytywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Nie musi ona jednak oznaczać gorzkiego napoju. Wprost przeciwnie. Warto więc dowiedzieć się, czym można słodzić herbatę, by wprowadzić zdrowe nawyki, za które nasz organizm z pewnością nam podziękuje.
Ksylitol
Ksylitol to jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najzdrowszych zamienników białego cukru. Substancja ta pozyskiwana jest z kory brzozy, dlatego też nazywana jest również cukrem brzozowym. Ksylitol to idealne rozwiązanie problemu, czym słodzić herbatę zamiast cukru, które wykorzystywane jest z powodzeniem przez diabetyków oraz osoby, dbające o szczupłą sylwetkę lub też starające się o nią. Cukier brzozowy ma niski indeks glikemiczny, a liczba kalorii w jednym gramie nie przekracza 2,5 kcal.
Syrop klonowy
Syrop klonowy, czyli Kanadyjskie Płynne Złoto, to cenne źródło wielu witamin, zwłaszcza z grupy B, istotnych składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Syrop klonowy do herbaty zapewnia jej słodycz, dzięki sporej zawartości sacharozy. Z pewnością jest to zdrowsze rozwiązanie, niż popularny biały cukier.
Miód
Słodzenie herbaty miodem jest niezwykle popularne, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych. Taki napój przyjemnie rozgrzewa i poprawia nastrój. Dużą popularnością cieszy się również kawa słodzona miodem. Jest to spowodowane nie tylko smakiem miodu, ale również i jego prozdrowotnymi właściwościami. Słodzenie miodem lepiej jednak pozostawić dla herbat czarnych, ewentualnie Roiboos. Słodzenie zielonej herbaty miodem nie zapewni jej już ani wyjątkowych walorów smakowych, ani tym bardziej prozdrowotnych właściwości.
Stewia
Stewia przez wiele osób uważana jest za zdecydowanie najzdrowszy zamiennik cukru oraz idealną odpowiedź na pytanie czym słodzić herbatę? Stewia ma minimalną ilość kalorii. To również doskonała alternatywa dla diabetyków, gdyż nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny, nie podnosząc przez to poziomu cukru we krwi.
Erytrol
Erytrol doceniany jest przede wszystkim za delikatny smak i lekką nutę słodkości. To jeden z popularnych sposobów na słodzenie zielonej herbaty, choć można nim również słodzić inne rodzaje tego smakowitego naparu.
Czy zieloną herbatę można słodzić?
Zielona herbata z cukrem nie wydaje się dobrym pomysłem. Jak się bowiem okazuje, dodanie tego produktu do naparu, zabija nie tylko jego smak, ale powoduje również utratę cennych właściwości. I choć zielona herbata z miodem czy cukrem smakuje wielu osobom znacznie bardziej, lepiej postawić na cukier trzcinowy lub zdrowszy erytrol.
Co jest najzdrowsze do słodzenia?
Z pewnością do takiej grupy nie zalicza się stosowany powszechnie biały cukier. Czym najlepiej słodzić herbatę, jeśli nie jesteśmy w stanie wypić jej bez nuty słodkości? Dobry słodzik do herbaty to np. cukier brzozowy czyli ksylitol. Słodzić herbatę można również stewią, czyli kolejnym naturalnym środkiem słodzącym.
Co jest lepsze stewia czy ksylitol?
To, czym można posłodzić herbatę, zależy w dużej mierze od oczekiwanych efektów. Stewia będzie znacznie słodsza, niż ksylitol, choć jej charakterystyczną cechą jest również zero kalorii. Ksylitol, chociaż mniej słodki, ma ich już 2,5 kcal w gramie, więc należy go uwzględnić w wyliczeniach, jeśli ktoś powadzi je skrupulatnie.
Co jest lepsze ksylitol czy miód?
Jak twierdzą dietetycy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem problemu czym mozna poslodzic herbate jest ksylitol. Miód, który zawiera również sporą ilość cukru, może być stosowany zamiennie, gdy akurat cukru brzozowego zabraknie w naszej kuchni.
Czekam na kolejne artykuły!