Pomysły na recykling – co można zrobić z butelki szklanej?

Pomysły na recykling – co można zrobić z butelki szklanej?

Szklane butelki znaleźć można w każdym domu. Zamiast wyrzucać je do kosza, warto wykorzystać je, by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Co można zrobić z butelki szklanej? Przedstawiamy ciekawe pomysły na recykling butelek!

Recykling szklanych butelek

Szkło i tworzywo sztuczne to dwa najpowszechniej stosowane materiały, jeśli chodzi o pakowanie różnego rodzaju produktów. Szkło jednak jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie wykazuje ono negatywnego wpływu na przechowywane w nim artykuły żywnościowe. Recykling butelek szklanych to z kolei doskonała forma ochrony środowiska. Jak się bowiem okazuje, szkło może być przetwarzane nieskończoną ilość razy, nie tracąc przy tym nic ze swojej jakości i właściwości.

Warto wiedzieć jednak, że nie wszystkie śmieci, które zostały wykonane ze szkła, mogą być poddane recyklingowi. Tak więc do odpadów szklanych nie można wrzucać szyb, żarówek, soczewek, opakowań po lekach, luster, termometrów i pojemników po rozpuszczalnikach. To również nie miejsce dla strzykawek czy szklanych pojemników po kosmetykach, które nie zostały wykonane w całości z tego właśnie surowca. Z kolei do recyklingu idealnie nadają się w 100% szklane pojemniki po kosmetykach oraz butelki i słoiki, w których przechowywane były napoje i żywność.

Recykling butelek szklanych przynosi ze sobą sporo korzyści. Dzięki niemu możliwa staje się ochrona środowiska naturalnego. Dzięki takim rozwiązaniom nie istnieje potrzeba zwiększania przestrzeni, w której gromadzone są odpady. Ograniczona zostaje również eksploatacja wody i energii, co z kolei redukuje w znaczący sposób emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Przetworzone szkło jest z powodzeniem wykorzystywane do produkcji kolejnych butelek, słoików i szklanek, ale również i kafelków, szkieł optycznych, blatów kuchennych, past czyszczących czy izolacji ścian.

Co można zrobić ze szklanych butelek

Co można zrobić ze szklanych butelek?

Nadanie drugiego życia butelkom szklanym to doskonały pomysł, by stworzyć w domu niepowtarzalny klimat i przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego. Takie produkty można wykorzystać na wiele różnych sposobów, dzięki czemu powstaną kreatywne dekoracje, na które z pewnością wszyscy zwrócą uwagę. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na fajne rzeczy z butelek szklanych.

Co zrobić z pustych butelek po winie

Butelki z butelek

To jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie szklanych butelek, zalegających w spiżarniach i piwnicach. Można je przyozdobić sznurkiem lub też pomalować farbami, przeznaczonymi do tego celu. Dużą popularnością cieszy się współcześnie również zdobienie szkła metodą decoupage. Najprościej rzecz ujmując, sprowadza się ona do przyklejenia na powierzchni różnych przedmiotów papierowych serwetek, dzięki czemu osiągnięty zostaje efekt ręcznie malowanych wzorów. Butelki szklane ozdobione taką techniką, stają się prawdziwą ozdobą salonów, przyciągającą uwagę i zachwycającą swoim pięknem gości i domowników.

Doniczki z butelek

Wazony na kwiaty

Wazon z butelki szklanej to kolejny interesujący pomysł na wykorzystanie niepotrzebnego już opakowania. Wystarczy tylko dobrze je umyć, by móc umieścić w nim świeże kwiaty. Bardziej kreatywne osoby pokuszą się jednak z pewnością o ozdobienie szklanego wazonu. Można to zrobić np. przy pomocy specjalnego sprayu czy kleju, przy pomocy którego można umieścić na szkle różnego rodzaju ozdoby.

Recykling szklanych butelek

Lampka nocna

To niezwykle estetyczne, ale również i funkcjonalne rozwiązanie. Aby przygotować dla siebie wyjątkową lampkę nocną, należy w podstawie butelki wywiercić niewielki otwór, przeciągając przez niego kabel. To na jego szczycie powinna być zamocowana oprawka. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalistycznego kleju. Teraz można już udekorować szkło w wybrany sposób, stawiając lampkę na nocnym stoliku.

wazon z butelki szklanej

Doniczki z butelek

Tanie butelki szklane mogą posłużyć również jako doskonały materiał na doniczki. Należy je w tym celu przeciąć mniej więcej w 2/3 wysokości. W tym miejscu warto dowiedzieć się, jak przeciąć szklaną butelkę, gdyż nie jest to łatwe zadanie. W miejscu, w którym ma powstać przecięcie, owiń butelkę sznurkiem, używając przy tym sporo siły. Teraz możesz już zdjąć sznurek, ale tylko po, by namoczyć go w alkoholu. Umieszczony ponownie w miejscu przecięcia sznurek należy podpalić i powoli kręcić butelką. Aby ochronić się przed ogniem, warto założyć kuchenne rękawice. Po zgaśnięciu płomienia szybko włóż butelkę do lodowatej wody. Powinna ona pęknąć tam, gdzie zawiązany był sznurek. To jeden ze skutecznych sposobów na przecinanie butelki. Teraz możesz już jedną część butelki umieścić szyjką w dół w jej drugim fragmencie. Środek części z szyjką wyłóż siateczką, przeciągając przez całość sznurek i wypełniając środek ziemią. Podstawę możesz napełnić wodą, z której będzie korzystać umieszczona w górnej części roślina, dzięki czemu nie trzeba będzie jej regularnie podlewać.

Wazony na kwiaty

Co zrobić z pustych butelek po winie?

Puste butelki po winie idealnie sprawdzą się jako świecznik lub lampion. Dzięki nim możesz stworzyć niepowtarzalny klimat rodzinnej uroczystości czy spotkania w gronie znajomych. Do butelki możesz włożyć świeczkę o ulubionym zapachu i kolorze lub lampki, dające delikatne światło. Odpowiednio ozdobiona butelka po winie sprawdzi się również jako wazon na kwiaty.

Jak zrobić wazon z butelki szklanej?

Technik wykonania wazonu z butelki szklanej jest wiele. Możesz w tym celu wykorzystać chociażby sznurek w ulubionym kolorze. Owiń nim całą butelkę, zaczynając od jej dolnej części. Aby uzyskać lepsze efekty, warto smarować klejem fragment, który będzie owijany. Klejem należy również zabezpieczyć początek i zakończenie sznurka.

Co można zrobić z butelki po whisky?

Butelka po whisky idealnie sprawdzi się jako stojak do lampki nocnej. Możesz w niej umieścić ozdobne kamienie, by nadać całości więcej walorów estetycznych. Ciekawym rozwiązaniem będzie również lampa z butelek. W tym celu jednak od każdej z nich należy odciąć dno, dzięki czemu możliwe stanie się wkręcenie żarówki.

Ile razy można poddać recyklingowi szkło?

Szkło można poddawać recyklingowi w nieskończoność. Podczas tego procesu szkło nie traci swoich właściwości. Pogorszeniu nie ulega również jakość surowca. Nic dziwnego, że coraz więcej mówi się o recyklingu szkła jako jednej ze skutecznych metod ochrony środowiska naturalnego.

Co powstaje z recyklingu szkła?

Dzięki recyklingowi szkła możliwe jest wytworzenie na nowo słoików, butelek czy szklanek. Coraz częściej materiał z recyklingu wykorzystuje się również przy produkcji kafelków, izolacji ścian oraz kuchennych blatów.

Jeden komentarz do “Pomysły na recykling – co można zrobić z butelki szklanej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − jeden =