Jak prawidłowo naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Sprawdzone sposoby

Jak prawidłowo naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Sprawdzone sposoby

Perfekcyjne fryzury, idealne cięcia i grono zadowolonych klientów to marzenie każdego fryzjera. Nie da się jednak zrealizować go, bez odpowiednich nożyczek, stanowiących główny atrybut tego zawodu. O nożyczki trzeba więc odpowiednio dbać i regularnie je ostrzyć. Jak to wykonać? Skorzystaj z naszego poradnika, by zawsze być przygotowanym na pojawienie się kolejnego klienta.

Ostre nożyczki fryzjerskie to podstawa!

Czy wyobrażasz sobie wizytę u fryzjera, podczas której nożyczki nie zostaną ani razu użyte? Oczywiście, że nie! To podstawowe narzędzie pracy w tym zawodzie. Coraz częściej z produktu takiego korzysta się jednak również i w warunkach domowych. Jest on stosunkowo tani, a umożliwia sprawne podcięcie końcówek i grzywki, również u dzieci. Jedno jest pewne! Aby nożyczki fryzjerskie mogły spełniać swoją rolę, muszą być odpowiednio naostrzone. W przeciwnym wypadku włosy będą zgniecione i poszarpane, a nie perfekcyjnie ucięte. Dlatego też nigdy nie należy ciąć włosów nożyczkami przeznaczonymi np. do papieru. Ostrzenie nożyczek to również podstawa pracy każdego fryzjera. Z czasem tracą one bowiem swoje właściwości w tym zakresie i przestają spełniać prawidłowo swoje funkcje. Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Podpowiadamy kilka skutecznych rozwiązań.

Ile kosztują nożyczki fryzjerskie

Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Top 4 sposobów

Bez ostrych nożyczek nie można osiągnąć idealnego cięcia, niezbędnego w pracy fryzjera. To również podstawowy warunek sukcesu, jakim jest podcinanie włosów w warunkach domowych. Czym naostrzyć nożyczki fryzjerskie i jak to zrobić?

Jak konserwujemy nożyczki fryzjerskie

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Profesjonalne ostrzenie to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu i ochoty poszukiwać innych rozwiązań. Nie jest to zbyt duży koszt, choć należy pamiętać, że czynność taką trzeba przeprowadzać regularnie. Tylko dzięki temu nożyczki będą nadawały się do pracy, a praca fryzjera zostanie doceniona przez zadowolonych z efektów klientów. Co więcej, profesjonaliści dokładnie wiedzą, jak dopasować ostrzenie do konkretnego rodzaju nożyczek. To spore ułatwienie, gdyż nie będziemy musieli sami poszukiwać najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie

Papier ścierny

To jeden z domowych sposobów na ostrzenie nożyczek fryzjerskich, który cieszy się sporą popularnością wśród ich użytkowników. Aby ostrzenie nożyczek przyniosło oczekiwane rezultaty, skorzystaj z papieru o gradacji 200-150. Złóż go ścierną warstwą do środka i rozpocznij pocieranie, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu pracy.

Osełka

Dobrym sposobem na to, jak naostrzyć nożyczki, będzie również popularna osełka. Wcześniej jednak rozdziel kluczem do napinania ostrza nożyczek. Osełkę namocz w wodzie lub oleju już w dzień poprzedzający przystąpienie do pracy. Teraz możesz już rozpocząć ostrzenie nożyczek. Każde ostrze pocieraj 10 do 15 razy. Nie zapomnij również o ich dokładnym wyczyszczeniu i naoliwieniu, które powinno nastąpić jeszcze przed połączeniem rozdzielonych elementów w jedną całość.

Alkohol

Niewiele osób wie, że alkohol, poza właściwościami odkażającymi, sprawdza się również podczas usuwania zanieczyszczeń i osadów. Nożyczki można więc namoczyć w miseczce z alkoholem, pocierając je przy tym szmatką lub wacikiem. Ostrzenie nożyczek warto powtórzyć ok. 10 razy na każdym ostrzu, by cieszyć się z osiągniętych efektów pracy.

Jak sprawdzić czy nożyczki są wystarczająco ostre?

Wiemy już jak naostrzyć nożyczki. Warto jednak dowiedzieć się również, w jaki sposób sprawdzić, czy rzeczywiście są one gotowe do pracy. Z pewnością nie warto próbować tego na własnej skórze, pocierając palcem o ostrze. Nie zaleca się również cięcia nimi papieru czy innego materiału, gdyż takie działanie może doprowadzić to ponownego stępienia ostrza. Czy istnieje więc sposób, w który można sprawdzić ostrość narzędzia? Oczywiście, że tak! Wystarczy kilka razy energicznie otworzyć i zamknąć nożyczki, by usłyszeć ich pracę i sprawdzić, czy nie zacinają się one w trakcie cięcia. Ostrość nożyczek można sprawdzić również od razu w praktyce, choć lepiej zrobić to w mniej widocznym miejscu.

jakie nożyczki fryzjerskie

Jak prawidłowo konserwować nożyczki fryzjerskie?

Nożyczki fryzjerskie należy nie tylko ostrzyć, ale również i konserwować, by wydłużyć ich żywotność. Po pracy, należy je dokładnie wyczyścić. Najlepiej wykorzystać w tym celu miękką szczoteczkę, która idealnie usunie niewielkich rozmiarów włoski. Konserwacja narzędzia obejmuje także jego natłuszczanie. Można tutaj zastosować zwykły olejek, choć na rynku dostępny jest szereg preparatów, dedykowanych właśnie nożyczkom fryzjerskim. Wystarczy zaledwie jedna kropla, by móc cieszyć się z jakości pracy narzędzia przez znacznie dłuższy czas.

Ostre nożyczki fryzjerskie

Jak dobrać rozmiar nożyczek fryzjerskich?

Od rozmiaru nożyczek zależy nie tylko precyzja wykonywanego cięcia, ale również i komfort pracy fryzjera. Dlatego też należy dokładnie zastanowić się nad ich wyborem. Dla kobiet najlepsze będą nożyczki 5,0 i 5,5. Są one mniejsze, dzięki czemu pozwalają ciąć precyzyjniej. Z kolei większe nożyczki fryzjerskie (6,5) przeznaczone będą dla mężczyzn. Takim rozmiarem łatwo będzie uciąć również długie włosy.

Ile kosztują nożyczki fryzjerskie?

Jak w każdym przypadku, również i cena nożyczek fryzjerskich zależy od ich jakości, producenta oraz miejsca, w którym dokonamy zakupu. Najtańszy produkt można kupić w popularnych drogeriach nawet za niespełna 30 zł. Należy jednak zastanowić się, czy spełni on oczekiwania klientów, a rezultaty cięcia będą dla nich zadowalające. Profesjonalne nożyczki fryzjerskie to koszty rzędu kilkuset złotych, choć można również zakupić taki produkt w cenie wielokrotnie wyższej.

profesjonalne nozyczki fryzjerskie

Jakie nożyczki fryzjerskie dla początkujących?

Dla początkujących fryzjerów, chcących dopiero poćwiczyć swoje możliwości, idealnie sprawdzą się nożyczki wykonane ze stali nierdzewnej w rozmiarach 5.0, 5.5 ewentualnie 6 cali. Warto sięgnąć również po produkt matowy, gdyż mniej ślizga się on po włosach. To spore ułatwienie podczas cięcia, choć nie należy zapominać również o sprawdzeniu odpowiedniej ostrości narzędzia.

Jak konserwujemy nożyczki fryzjerskie?

Nożyczki warto dezynfekować oraz smarować olejkiem. Preparat powinien być naniesiony zarówno na ostrza, jak i na uchwyty. Aby lepiej go rozprowadzić, należy kilkukrotnie zamknąć i otworzyć narzędzie. Dzięki temu nożyczki będą nie tylko gotowe do pracy, ale znacznie wydłuży się również ich żywotność.

Jeden komentarz do “Jak prawidłowo naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Sprawdzone sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =