Jak założyć pierwsze akwarium krok po kroku?

Jak założyć pierwsze akwarium krok po kroku?

Zakładam akwarium krok po kroku – spore wyzwanie czy zadanie na jeden wieczór? Wszystko zależy od tego, ile informacji zdobędziesz, zanim  przystąpisz do pracy! Jak się bowiem okazuje, zakładanie własnego akwarium może być zarówno wyjątkową przyjemnością, związaną z realizacją wielkiej pasji, jak i drogą przez mękę, odbierającą radość z ostatecznego efektu. Jak założyć akwarium krok po kroku? Z chęcią poprowadzimy Cię przez ten proces, by pierwsze akwarium przywoływało wyłącznie miłe wspomnienia.

Jak przygotować pierwsze akwarium?

Zakładanie akwarium krok po koku należy rozpocząć przede wszystkim od wyboru zbiornika, który ma stać się ozdobą naszego domu. Warto tutaj dokładnie przeanalizować nie tylko jego rozmiar, ale również postawić na szkło najwyższej jakości. Jak pokazuje praktyka, najlepszym rozwiązaniem są akwaria, których długość przekracza 1 m, choć oczywiście należy wziąć pod uwagę własne możliwości przestrzenne.

Co potrzeba do akwarium, by mogło ono pełnić swoją funkcję? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podłoże. Współcześnie na rynku istnieje cały szereg ciekawych rozwiązań, które można zaaranżować w swoim zbiorniku. Mowa tutaj przede wszystkim o skałach i kamieniach, które będą stanowić jego dno. Warto skupić się również na dekoracji, by projekt „moje pierwsze akwarium” cieszył oko domowników i ich gości. Aranżacja akwarium krok po kroku powinna obejmować więc nie tylko wybór podłoża, ale również i różnego rodzaju elementów dekoracyjnych. Jeśli stawiamy na akwarium słodkowodne, idealnie sprawdzą się tutaj korzenie, roślinki i skałki. Z kolei aranżacje akwarium 30l powinny być nieco mniejsze, by nie przesłaniać tego, co najważniejsze. To, jak ozdobić akwarium, zależy od osobistych gustów i upodobań, choć warto poświęcić tej czynności nieco czasu i dokładnie przemyśleć ostateczną koncepcję.

Chłodzenie akwarium

Jakie oświetlenie do akwarium?

Budowa akwarium to nie tylko jego ozdobienie, ale również i konieczność podjęcia szeregu innych decyzji, które będą przekładać się na wygląd zbiornika i życie w jego wnętrzu. Do takich decyzji należy chociażby wybór odpowiedniego oświetlenia. Zakładając akwarium od podstaw mamy do wyboru cały szereg możliwych rozwiązań w tym zakresie. To, na co się zdecydujemy, będzie rzutować nie tylko na żywotność rybek, ale również i na rozwój roślinności w zbiorniku. Jak wiadomo, oświetlenie jest niezbędne, by zachodził proces fotosyntezy. Zarówno profesjonalne akwaria, jak i te, które ustawione są w naszych domach czy mieszkaniach, muszą zostać wyposażone w świetlówki i żarniki, imitujące promienie słoneczne. Urządzanie akwarium musi opierać się również na dokładnym zabezpieczeniu przewodów elektrycznych. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością światła. Zgodnie z powiedzeniem – co za dużo, to niezdrowo – zbyt duża ilość światła przyśpieszy proces fotosyntezy, zwiększając zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. Warto również zastanowić się, gdzie postawić akwarium, by nadmierna ilość promieni słonecznych nie powodowała mętnienia wody.

Jakie oświetlenie do akwarium

Chłodzenie i ogrzewanie akwarium

Założenie akwarium wymaga również utrzymania w nim odpowiedniej temperatury. Wiemy już, jak urządzić małe akwarium i jak je oświetlić. Czym jednak regulować temperaturę w zbiorniku? W tym celu należy zakupić grzałkę wyposażoną w termostat. Ważny jest także odpowiedni dobór ryb, tak by potrzebowały one podobnej temperatury wody. I tak ryby z ciepłych mórz potrzebują nieco wyższej temperatury. W okresie letnich upałów można jednak wodę nieco schłodzić. Jak to zrobić? Na rynku dostępne są profesjonalne chłodziarki do akwarium, dzięki którym obniżenie temperatury wody przebiega w kontrolowany sposób. Zakładanie akwarium wymaga na ogół wody w temperaturze oscylującej wokół 25˚C. Jak widać, wiedza na temat tego, jak założyć akwarium to nie tylko wybór rybek, ale również i szereg innych decyzji, warunkujących jakość życia w zbiorniku.

ogrzewanie akwarium

Jak dbać o czystą wodę w akwarium?

Niezależnie od tego, czy Twoim celem będzie zakładanie akwarium 200l lub znacznie większego, czy też poszukujesz informacji na temat tego, jak założyć akwarium roślinne, czysta woda będzie podstawowym warunkiem wartości estetycznych. Aby ją uzyskać, należy zainwestować w odpowiedni system filtracji. Filtr napowietrza wodę i zatrzymuje wiele zanieczyszczeń, do których należy np. niezjedzony pokarm czy odchody ryb. Dzięki filtracji chemicznej, możliwe jest również utrzymanie na prawidłowym poziomie parametrów chemicznych. Najprostszym rozwiązaniem będzie tutaj filtr gąbkowy, na który decyduje się sporo osób. Montaż takiego urządzenia znacząco poprawia jakość życia ryb i oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, które bez urządzenia trzeba by było usuwać ręcznie. To spore ułatwienie, z którego warto skorzystać, by móc cieszyć się walorami estetycznymi akwarium i długą żywotnością umieszczonych w nim rybek.

pierwsza wymiana wody w akwarium

Jak wyklarować wodę w akwarium?

Aby wyklarować wodę w akwarium należy przede wszystkim odnaleźć przyczynę problemu, by móc ją zlikwidować. Czasem będzie to nadmierne dokarmianie rybek, innym razem zbyt duża ilość promieni słonecznych. By pozbyć się zielonego osadu, najczęściej psującego walory wizualne akwarium, należy nieco zmniejszyć temperaturę wody i skrócić czas jego oświetlenia do 4 godzin na dobę. Problem powinien zniknąć już po kilku dniach.

Po jakim czasie można włożyć rybki do akwarium?

Zakładanie akwariów wymaga nieco cierpliwości, związanej chociażby z tym, kiedy wpuścić ryby do akwarium. Dopiero po upływie jednego miesiąca można w nim umieścić rybki tak, by nowe środowisko było dla nich w pełni bezpieczne.

pierwsze akwarium

Kiedy pierwsza wymiana wody w akwarium?

Woda w akwarium musi być wymieniana regularnie. Zaleca się, by proces ten powtarzać raz w tygodniu, chyba że w akwarium jest stosunkowo niewiele ryb. Podmiana wody w nowym akwarium może być jednak dokonana nieco później.

Jak długo krystalizuje się woda w akwarium?

Przygotowanie akwarium to nie tylko przyjemność, ale również i spora dawka cierpliwości. To, jak długo krystalizuje się woda, zależy od wielkości zbiornika. I tak w akwarium 100l krystalizacja wody może trwać dwa tygodnie, ale w zbiornikach o wielkości 300l proces ten może potrwać nawet miesiąc.

Jeden komentarz do “Jak założyć pierwsze akwarium krok po kroku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 20 =