Jak i czym wybielić pożółkły plastik? Porady i inspiracje

Jak i czym wybielić pożółkły plastik? Porady i inspiracje

Produkty, które zostały wykonane z plastiku, z biegiem czasu zaczynają żółknąć. Ciężko temu zaradzić, choć istnieje szereg skutecznych sposobów na to, jak wybielić pożółkły plastik. Warto je poznać, gdyż zżółknięty plastik nie wygląda estetycznie. Wybielanie plastiku to czasem tylko kilka kroków, które trzeba wykonać, by móc na nowo cieszyć się wyglądem przedmiotów, wykonanych z tworzywa sztucznego.

Dlaczego plastik żółknie?

Aby poznać sposoby na wybielanie pożółkłego plastiku, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czemu w ogóle dochodzi do tego rodzaju przebarwień, dzięki czemu części z nich będziemy mogli uniknąć. Jak się bowiem okazuje, zżółknięty plastik jest bardzo często wynikiem oddziaływania promieni słonecznych. Dlatego też problem ten w dużej mierze dotyczy mebli ogrodowych oraz ram okiennych. Zżółknięty plastik może być również efektem szkodliwego oddziaływania dymu papierosowego, bowiem – jak pokazują badania – powoduje on żółknięcie tworzyw sztucznych.

Dlaczego plastik żółknie

Jak wyczyścić pożółkły plastik – domowe sposoby!

Wybielanie pożółkłego plastiku nie zawsze musi opierać się na sklepowych produktach chemicznych. Czasem warto bowiem sięgnąć po domowe sposoby, które okazują się również skuteczne, a znacznie tańsze. Jak wybielić pożółkły plastik domowymi sposobami?

jak odnowić plastik

Pasta do zębów

Pasta do zębów to jeden z najbardziej popularnych, a przez to również najczęściej wykorzystywanych sposobów na to, jak wybielić pożółkły plastik. Wybierając go, warto jednak sięgnąć po pastę wybielającą, gdyż to właśnie ona potrafi zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o pożółkłe plastiki. Zwróć jednak uwagę, czy nie zawiera ona w swoim składzie drobinek. Polerowanie powierzchni pastą do zębów może bowiem spowodować nieestetyczne rysy na czyszczonych przedmiotach.

Jak odnowić wyblakły plastik

Woda utleniona

To kolejny sprawdzony sposób na to, czym wyczyścić pożółkły plastik. Sięgnij po roztwór 12-15%, który dostępny jest zarówno w płynie, jak i w żelu. Nałóż więc wodę utlenioną na pożółkłe powierzchnie i wystaw je na działanie promieni UV, pamiętając jednak o ich wcześniejszym zabezpieczeniu folią.

Jak wybielić plastik

Soda oczyszczona z proszkiem do prania

Wybielanie domowym sposobem może również opierać się na roztworze wody, proszku do prania i sody oczyszczonej, którą znaleźć można niemalże w każdej kuchni. W tym celu 1 łyżkę sody połącz z łyżką proszku do prania, rozpuszczając całość w 500 ml wody. Taki roztwór należy nałożyć na zżółkniętą powierzchnię i usunąć dopiero po upływie 8 godzin, by zauważyć pozytywne efekty jego działania.

Sok z cytryny

Sok z cytryny również wykazuje działanie czyszczące. To skuteczny sposób na polerowanie plastiku domowym sposobem, zwłaszcza że koszty inwestycji nie są spore, a efekty z reguły satysfakcjonujące. Sok z cytryny sprawdzi się w przypadku niewielkich odbarwień. Aby wzmocnić jego działalnie, można dodać nieco soli, szorując delikatnie czyszczoną powierzchnię.

Płyny czyszcząco-dezynfekujące do toalet

Do tej grupy zalicza się chociażby popularny Domestos. Wybielanie domestosem należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć i nie uszkodzić powierzchni, która ma zostać wyczyszczona. Wybierając ten rodzaj domowego sposobu na wybielanie powierzchni sztucznych, należy zawsze założyć rękawiczkę, dzięki czemu uchronimy się przed szkodliwym działaniem substancji. Domestos trzeba rozprowadzić na całej powierzchni i spłukać ją po upływie kilku minut. Jego właściwości czyszczące powinny sprawić, że odbarwienie zniknie, a plastik odzyska dawny blask.

Jak wyczyścić pożółkły plastik

Fusy po kawie i woda

Choć wydaje się to dziwne, fusy po kawie rozpuszczone w odrobinie wody, potrafią sprawić prawdziwe cuda, jeśli chodzi o czyszczenie plastikowych powierzchni. Nałóż je więc na przebarwienie i spłucz po kilkunastu minutach zimną wodą, by móc cieszyć się z osiągniętego w ten sposób efektu.

Jak wybielić plastik dedykowanym preparatem?

Czyszczenie pożółkłego plastiku z wykorzystaniem domowych metod jest naturalnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Niestety, czasem okazuje się ono niewystarczające, zwłaszcza gdy zabrudzenia są większe lub starsze. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem może być skorzystanie z dedykowanych preparatów do czyszczenia, które dostępne są na sklepowych półkach. Wybielanie plastiku, zwłaszcza większych zabrudzeń na jego powierzchni, można rozpocząć, wykorzystując w tym celu wybielacz z chlorem. W takim środku chemicznym należy namoczyć pożółknięte elementy. W wyniku oddziaływania preparatu, przebarwienia powinny zniknąć. Podobnymi efektami charakteryzuje się również nadtlenek wodoru. Co ciekawe, jest to lek, który na co dzień wykorzystywany jest przy dezynfekcji różnego rodzaju ran. Niemniej jednak sprawdza się on również znakomicie, jeśli chodzi o czyszczenie sztucznych powierzchni. Jest on również w pełni bezpieczny, dzięki czemu możemy z niego korzystać bez obaw o ewentualne uszkodzenia. Takiej pewności nie można mieć w przypadku acetonu, który – choć skuteczny – może doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń na czyszczonej powierzchni.

skuteczne czyszczenie plastiku

Jak odnowić wyblakły plastik?

Zanim przystąpimy do pracy, warto wybrać preparat, który nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Należy więc sięgnąć po produkty bezpieczne, jak np. woda utleniona w kremie, pasta do zębów i szczoteczka z miękkim włosiem, a nawet fusy po kawie, połączone z odrobiną wody. W sklepach dostępne są również specjalistyczne preparaty do odnawiania wyblakłego plastiku, po które można sięgnąć, gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne.

Jak wybielić plastikowe ramy okienne?

Czyszczenie plastiku można przeprowadzić z wykorzystaniem sody oczyszczonej. W przypadku ram okiennych sprawdzi się również mieszanka wody z płynem do mycia okien, który można również zastąpić płynem do myciem naczyń lub mydłem, które nie tylko usunie brud, ale również zmiękczy wodę.

Czym czyścić biały plastik?

Wybielanie plastiku w białym kolorze można przeprowadzić wykorzystując mieszankę sody oczyszczonej z proszkiem do prania i wodą. Aby ją stworzyć, należy połączyć 1 łyżkę proszku z taką samą ilością sody oraz 500 ml wody. Taki preparat można już nałożyć na plastik, pozostawiając go na 8 kolejnych godzin. Dzięki temu powierzchnia stanie się czysta i odzyska dawny blask.

Czym czyścić czarny plastik?

Aby odnowić czarny plastik, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do pielęgnacji plastików, którym jest np. czernidło do plastików. Do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim środki zasadowe, z pH wyższym niż 7.

Jeden komentarz do “Jak i czym wybielić pożółkły plastik? Porady i inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + trzy =