Jak wyklarować wodę w akwarium? Mętna woda w akwarium

Jak wyklarować wodę w akwarium? Mętna woda w akwarium

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Akwarium to prawdziwa ozdoba domu, jednak by mogło ono spełniać swoją funkcję, powinno być odpowiednio zadbane. Mętna woda potrafi jednak znacząco obniżyć walory estetyczne, choć wbrew pozorom, to bardzo częsty problem, z którym muszą zmagać się miłośnicy akwarystyki. Jak wyklarować wodę w akwarium? Zebraliśmy garść cennych rad i wskazówek, by Twoje rybki mogły przebywać w czystym środowisku, a akwarium cieszyło oko domowników i gości.

Ekosystem w akwarium

W wodzie, która wypełnia każde akwarium, zachodzi wiele procesów, których nie widać gołym okiem. Ma tutaj miejsce chociażby fotosynteza, w trakcie której z wody i dwutlenku węgla powstaje tlen oraz związki organiczne. W akwarium zachodzi również koagulacja (łączenie się cząstek, które są zawieszone w wodzie, w wyniku czego wytrąca się osad) oraz sedymentacja (pod tą nazwą kryje się gromadzenie osadów, który powstaje w wyniku działalności organizmów czy też wytrącania z wodnego roztworu). A to tylko część procesów, które zachodzi w akwarium, a których nie widzimy gołym okiem. Co ważne, takie procesy są charakterystyczne dla każdych zastałych zbiorników wodnych. Nie zależą one od udziału człowieka, który nie ma wpływu na ich powstawanie i przebieg. Nie widzimy ich skutków, póki nie zacznie nas niepokoić mętna woda w akwarium. Najczęściej stan taki jest spowodowany zbytnim namnażaniem się pierwotniaków. Niezależnie od przyczyny, zmętniała woda w akwarium wymaga podjęcia odpowiednich kroków, by przywrócić jej naturalny wygląd.

Ekosystem w akwarium

Mętna woda w akwarium – Przyczyny

Jak już zostało wspomniane, najczęstszą przyczyną problemu, którym jest zmętnienie wody w akwarium, będzie namnażanie się pierwotniaków. Pierwotniak w akwarium objawia się przede wszystkim zmianą koloru wody na zielony. Pojawienie się tych mikroskopijnych organizmów, powoduje bowiem namnażanie się glonów oraz bakterii, które mogą negatywnie rzutować na zdrowie rybek. Zielona woda w akwarium to również zagrożenie dla roślinności, która może pleśnieć, a w konsekwencji nawet obumierać. Co ciekawe, pierwotniaki mogą pojawiać się nie tylko w wyniku zaniedbania, ale również i nadgorliwości. Sprzyja temu chociażby zbyt częsta wymiana wody w akwarium. Niszczy to dobre bakterie, które nie mają czasu, by się namnożyć. Pierwotniaki w akwarium to również skutek zbyt dużej ilości pokarmu, serwowanego rybkom.

Inne odpowiedzi na pytanie dlaczego woda w akwarium robi się mętna, to m.in. niewłaściwe dekoracje, błędy w doborze podłoża, zbyt duża ilość zanieczyszczeń organicznych, niedostateczna filtracja wody i niedojrzały zbiornik, czyli zbyt szybkie umieszczenie rybek w akwarium, które nie ma jeszcze odpowiednich do tego warunków.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń w akwarium

Co zrobić żeby woda nie była mętna w akwarium?

Aby klarowna woda w akwarium zachwycała domowników i gości, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę jej mętnienia oraz skutecznie ją wyeliminować. Warto sprawdzić więc filtr, który musi być dopasowany do wielkości akwarium i regularnie czyszczony. Systematycznie należy również podmieniać wodę. Warto wiedzieć również, jak wymieniać wodę w akwarium, by nie czynić przy tym więcej szkody, niż pożytku. Woda akwariowa powinna być podmieniana co tydzień. Nie dotyczy to jednak jej całości, a jedynie od 25 do 40%.

Mętna woda w akwarium po wymianie to często efekt zamulenia dna. Dlatego też wymieniając wodę trzeba odmulać powierzchnię, adekwatnie do jej struktury. To również dobry czas, aby pozbyć się gnijących dekoracji i obumarłych fragmentów roślin, które psują wygląd, podobnie jak żółta woda w akwarium czy nieestetyczny osad. Mgła w akwarium powstaje również wówczas, gdy rybki są przekarmiane, o czym warto pamiętać, serwując im codzienny posiłek.

Jak wyklarować wodę w akwarium

Jak pozbyć się zanieczyszczeń w akwarium?

Znamy już przyczyny stanu, jakim jest mętna woda w akwarium co robić jednak, gdy taka się już pojawi? Warto tutaj posiłkować się odpowiednim sprzętem, dostępnym chociażby w dobrych sklepach zoologicznych. Idealnie sprawdza się np. instalacja sterylizatora UV, dzięki któremu krystaliczna woda w akwarium pojawia się znacznie szybciej i utrzymuje dłużej. Urządzenie takie może być założone już od początku prowadzenia akwarium, choć wtedy powinno być wyposażone w diody LED. Musi być ono również dostosowane do wielkości zbiornika, dlatego też każdy zakup należy skonsultować ze specjalistą z dobrego sklepu. Zielony nalot w akwarium to często skutek niedoboru dobrych bakterii w niedojrzałym akwarium. Często w zwalczaniu wielu problemów sprawdzają się również domowe sposoby, jak chociażby skrócenie czasu świecenia, przestawienie akwarium nieco dalej od okna czy tez zastosowanie odpowiednich wkładów w filtrze.

Mętna woda w akwarium

Jak zapobiec zmętnianiu się wody w akwarium?

Odpowiedzi na to pytanie pośrednio udało nam się już udzielić we wcześniejszych fragmentach. Zamulona woda w akwarium czy nieestetyczny osad na jego ścianach, to bardzo często efekt błędów, które popełniamy, również i nieświadomie. Czasem wystarczy tylko zmniejszyć ilość podawanego pokarmu, by zauważyć różnicę w wyglądzie wody. Jeśli zauważyłeś, że woda w Twoim akwarium zaczyna kwitnąć (tzn. że pojawia się na niej zielony osad), spróbuj nieco obniżyć temperaturę, skracając również czas oświetlenia akwarium na ok. 4 godziny na dobę. Osad powinien zniknąć już po kilku dniach. Jeśli przyczyną nieestetycznego wyglądu zaczynają być unoszące się na wodzie drobinki, warto przefiltrować ją przy pomocy przeznaczonej do tego celu włókniny filtracyjnej. Należy przemyśleć również dokładnie ustawienie akwarium, gdyż na stan wody może wpływać także nadmierne oświetlenie promieniami słonecznymi, padającymi przez okno.

zmętnianie się wody w akwarium

Mętna woda w akwarium – podsumowanie

Jak nietrudno zauważyć, procesów w wyniku których pojawia się osad w akwarium, a woda staje się mętna, może być całkiem sporo. Niemniej jednak dość łatwo je zaobserwować, a w konsekwencji również wyeliminować. Dzięki temu nasze akwarium nabierze na nowo walorów estetycznych, stając się prawdziwą ozdobą domu. Warto więc poświęcić nieco czasu, by dowiedzieć się jak najwięcej o procesach zachodzących w tego rodzaju zbiornikach wodnych i sposobach ich prowadzenia w taki sposób, by ryby przebywały w zdrowym środowisku, a ewentualne niepowodzenia nie ostudziły wyjątkowego zapału akwarystycznego.

Jeden komentarz do “Jak wyklarować wodę w akwarium? Mętna woda w akwarium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − osiem =