Nawracająca biegunka-dokuczliwy problem

Nawracająca biegunka-dokuczliwy problem

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Biegunka to powszechna dolegliwość, której przyczyny mogą być zróżnicowane.

O biegunce mówi się wtedy kiedy występuje oddawanie luźnego stolca kilka razy w ciągu doby. Kiedy biegunka trwa 7 dni, najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym czy infekcją. Jednymi z objawów zwiastujących biegunkę może być ogólne osłabienie, przelewanie w brzuchu a także silne bóle brzucha. Przyczyny biegunek mogą być pierwszym objawem wielu chorób, np. infekcji wirusowej, pasożytniczej lub bakteryjnej, celiakii czy chorób zapalnych jelit takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniewskiego – Crohna. Ważne jest natomiast, jeśli czas trwania wydłuża się do 30 dni można mówić o przewlekłym charakterze biegunki. Jakie badania należy wykonać aby poznać przyczynę? Zdecydowanie, sytuacja kiedy biegunka się przedłuża jest zagrażająca zdrowiu i życiu, istnieje duże ryzyko odwodnienia i trzeba jak najszybciej powziąć odpowiednie kroki w celu eliminacji tego objawu.

Biegunka jakie badania

Jeśli dolegliwości w postaci częstych wypróżnień nawracają regularnie i utrzymują się przez dłuższy czas można mówić o nawracającej biegunce. Badania jakie warto wykonać przy tej dolegliwości to przede wszystkim: ocena stężenia elektrolitów (sód, potas, chlorki), pomiar stężenia glukozy we krwi, a także szereg badań z kału. Warto wykonać badanie stolca aby znaleźć przyczynę nawracającej biegunki. Badanie kału, jakie warto wykonać to: badanie w kierunku obecności patogenów (bakterii, wirusów, pasożytów), badanie na obecność krwi w kale, a także inne badania mikroskopowe lub testy serologiczne mogące pomóc wykryć pasożyty, takie jak Giardia lamblia lub Entamoeba histolytica. Jeśli wykluczone zostaną choroby mogące powodować ostre biegunki, wówczas należy rozszerzyć diagnostykę np. o badanie Clostridium difficile, Campylobacter i inne.

Szukając informacji na temat przyczyn biegunki i jakie badania wykonać, sprawdź stronę: https://instytut-mikroekologii.pl/biegunka-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie

Nawracająca biegunka badania

Utrudniającą codzienne funkcjonowanie jest sytuacja kiedy biegunka się utrzymuje długi czas i przekształca się w nawracającą biegunkę. Badania jakie warto wykonać w takiej sytuacji powinny obejmować szczegółową analizę kału aby znaleźć przyczynę biegunki. Badania mikrobioty jelitowej może stać się kluczowym narzędziem w zrozumieniu przyczyn biegunek. Brak równowagi środowiska jelitowego może wpływać na układ pokarmowy. Przeprowadzanie badań mikrobioty pozwala identyfikować dysbiozę i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. Dzięki temu możliwa jest spersonalizowana diagnoza i leczenie biegunek. Pomocne we wsparciu przewodu pokarmowego będą z pewnością probiotyki oraz odpowiednia dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =