Jak zapewnić optymalne oświetlenie domowego biura?

Jak zapewnić optymalne oświetlenie domowego biura?

Dobre oświetlenie pracy zwiększa wydajność i zmniejsza zmęczenie. Wielu Polaków przez ostatnie lata miało okazję pracować z domu, ale prawdopodobnie nie wszyscy przystosowali oświetlenie zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia wykorzystywanego jako biuro. Jak więc dobrać oświetlenie, aby było właściwe do pracy w domu?

Prawo a oświetlenie w miejscu pracy

To, w jaki sposób praca zdalna jest faktycznie objęta różnymi przepisami, jest złożonym tematem. Niemniej jednak jasne jest, że prawo stawia surowe wymagania dotyczące oświetlenia w tradycyjnym miejscu pracy. Nie dzieje się tak bez powodu. Niewystarczające oświetlenie może mieć konsekwencje zdrowotne zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Dlatego też rozsądną inwestycją może być zainstalowanie dobrych lamp roboczych w biurze domowym, nawet jeśli korzysta się z niego tylko przez pewien czas. Bogaty wybór lamp można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i elektrycznym sklepie online. Właściwe oświetlenie sprawi, że praca przed ekranem i klawiaturą będzie bardziej komfortowa. 

Oświetlenie a ekran komputera

Zdecydowana większość osób pracując w biurze domowym, korzysta z komputera. Punktem wyjścia jest lampa sufitowa. Główne źródło światła powinno być wyposażone w mocną żarówkę zapewniającą miękkie światło. Lampa sufitowa musi oświetlić cały stół. Połączenie światła sufitowego i bezpośredniego światła roboczego pozwala uniknąć tworzenia się cieni na stole roboczym. 

Bezpośrednio na stole powinno być oświetlenie punktowe, najlepiej w postaci tradycyjnej lampki biurkowej z możliwością regulacji. Umożliwia to dostosowanie ramienia i kąta padania światła do potrzeb, niezależnie od miejsca siedzenia. 

Zaleca się, aby kąt padania światła był przeciwny do kąta pisania. Ekran laptopa ma być ustawiony tak, aby nie miał możliwości odbijania światła dziennego lub z innych jasnych źródeł np. lustra. 

Należy unikać zbyt mocnych kontrastów. Wystarczy jednak oświetlić ścianę z tyłu komputera, aby stały się one mniej drażliwe. Delikatne światło za ekranem zmniejsza kontrast i jest przyjemniejsze dla oka.

Wykorzystanie innych źródeł światła

Najlepsze oświetlenie domowego biura uzyskuje się poprzez połączenie światła dziennego ze światłem sztucznym. Najlepszą pozycją jest siedzenie bokiem do okna. Jednak zbyt mocne lub bezpośrednie słońce będzie powodowało odbicia na ekranie. 

Lampa robocza niekoniecznie musi znajdować się na stole. Dobre oświetlenie do pracy można uzyskać również za pomocą lampy podłogowej, która zapewnia skupione światło. W ten sposób zmniejszy się ilość elementów na biurku.

Stworzenie dobrych warunków oświetleniowych w miejscu pracy nie jest szczególnie skomplikowane. Proste i rozsądne środki, takie jak wymiana żarówek, właściwe ustawienie ekranu i dodatkowe oświetlenie punktowe, zrobią dużą różnicę. Taka zmiana z czasem będzie miała duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =